Twitter’ın başı İsrail yüzünden dertte

Şirketin sahibi Elon Musk, reklamverenlerin kaçışının ardından geçen hafta sonlarında kuruluşa karşı “termonükleer dava” açacağına söz vermişti. X, şikayetinde Media Matters’ın “Reklamcıların X Corp.’un sosyal medya platformundaki paylaşımlarını Neo-Nazi ve beyaz ulusal yan içeriklerin yanı sıra bilerek ve kötü niyetli olarak gösterdiğini” söyledi.

Grubun “üretilen görselleri” sanki platformdaki tipik kullanıcı deneyimini temsil ediyormuş gibi tasvir ettiğini ekledi. Şirket, “Media Matters, hem bu görüntüleri hem de bunun sonucunda ortaya çıkan medya stratejisini, reklamverenleri platformdan uzaklaştırmak ve X Corp’u yok etmek için tasarladı” diye yazdı.

Twitter’ın başı İsrail yüzünden dertte

Ancak TechCrunch’ın belirttiği gibi Media Matters, araştırmasında kullandığı görselleri tam olarak “üretmedi”. X’in davasında ayrıntılarıyla açıklandığı gibi kendi soruşturmasına dayanarak kuruluş, platformdaki en büyük reklamverenlerin yanı sıra “aşırı, uç içerik” ürettiği bilinen bir grup kullanıcıyı takip etmek amacıyla web sitesinin reklam filtrelerini atlamak için 30 günden daha eski bir hesap kullandı.

Grubun daha sonra “ortalama X kullanıcısı tarafından görüntülenenden saatte 13 ila 15 kat daha fazla reklam” oluşturmak için beslemesini kaydırmaya ve yenilemeye devam ettiği iddia ediliyor. X, gözlemcinin gördüğü reklamların “zorlama, gerçek dışı doğası” ile ilgili herhangi bir bağlam sağlamadığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x