Yeni 12V-2×6 Güç Bağlantısına Sahip İlk Güç Kaynakları Tanıtıldı

Temmuz ayının başlarında 12VHPWR güç konektörünün yerini alacak olan 12V-2×6 tasarımına göz atmıştık. PCI SIG, 12V-2×6 yardımcı PCIe güç bağlantısını hala resmi olarak duyurmadı. Ancak güç kaynağı üreticilerinden FSP, erken davranarak Güney Kore’deki bir basın toplantısında 12V-2×6 bağlantısına sahip ilk güç kaynaklarını tanıttı.

Şirket yeni konnektörleri taşıyan üç farklı PSU sunmayı planlıyor: ultra üst seviye Hydro PTM X Pro ATX 3.0 12V-2×6, orta seviye Hydro G Pro 1200W ATX 3.0 12V-2×6 ve Mini-ITX sistemler için kompakt Dagger Pro ATX 3.0 12V-2×6. Bu arada, orijinal 12VHPWR konnektörü ile güncellenmiş 12V-2×6 konnektör arasında birkaç fark var:

  • Bağlantı noktası artık 12V-2×6 olarak işaretleniyor.
  • Güç terminalinin derinliği artırıldı: 4,2 mm’den 4,45 mm’ye.
  • Yan bant pin dizisinin açıklığı artırıldı: 1,6 mm × 9,3 mm’den 1,70 mm × 9,4 mm’ye.
  • Azaltılmış algılama pini uzunluğu değişti: 4 mm’den 2,5 mm’ye. Bu tasarım, güç başlığının konnektöre tamamen oturmasını sağlıyor. Böylelikle tam takılmadığı takdirde güç kaynağı yüksek güç modlarına girmekten imtina ediyor ve ekran kartı önemli ölçüde güç gerektirdiğinde olası aşırı ısınmayı ve erimeyi önlüyor.

PCI SIG, 12VHPWR bağlantısını yenilediğinde ana dezavantajı olan sabitleme kuvvetini ele alması gerekiyordu ve bildirildiğine göre bunu yeni sürümle yaptı. Ancak FSP kaynaklı gelen bilgilere bakılırsa 12VHPWR fiyaskosundan kaçınmak amacıyla farklı özellikler de değiştirildi. Artık yeni şartname şunları zorunlu kılıyor:

  • Tüm 12 kontak etkinleştirildiğinde pin başına en az 9,2A akım değeri ve 12V DC’de ortamın 30°C üzerinde sıcaklık artış sınırı. Buna uygun konnektörler kabartmalı bir H işareti taşımalı.
  • Tek bir pin, kontak direnci değişimleri nedeniyle 9,2A veya daha fazla akım taşıyabilirken, toplam montaj akımı her iki yönde de 55A RMS’yi geçmemeli.
  • 16 AWG kablolar ve pinler belirtilen akım ve sıcaklık artış limitlerine uymalı.
  • Konektör en az 45,00N çekme kuvvetine dayanmalı.

Sonuç olarak, donanımın yeni konnektörlerle düzgün çalışması için bir ürün yazılımı güncellemesi gerekecek. Quasarzone‘a göre FSP, 12V-2×6 yardımcı PCIe güç konnektörlerine sahip yeni PSU’ları Ekim ortasında piyasaya sürmeyi planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x