ATM’den para çekenler büyük şok yaşıyor! Bankalar yeni düzenlemeye gitti para çekenlere hiç acımadı

ATM Ücretleri Rekor Seviyede Arttı!

Emekliler en çok etkilenenler arasında: Bazı bankalar, devletin yatırdığı emekli maaşının tamamını çekmek için ekstra ücret talep ediyor. Örneğin, bir banka 15 bin liralık emekli maaşının çekimi için 30 lira ücret istiyor.

Ortak ATM’lerde de sorun var: BDDK’nın “Ortak ATM’lerde para yatırma ve çekme işlemleri ücretsiz” açıklamasına rağmen birçok Ortak ATM, “Bakiye Sorgula” dışında tüm işlemlerden ücret talep ediyor.

Bazı bankaların ATM’lerinde ilginç masraflar da dikkat çekiyor: Örneğin, bir bankanın ATM’sinden kendi hesabınıza para yatırmak için IBAN ve T.C. kimlik numarası girerek işlem yapmanız halinde 15 lira, QR koduyla işlem yapmanız halinde ise 20 lira ücret ödüyorsunuz.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu: Alınan yüksek ve haksız komisyon ve masrafların kanuna aykırı olduğunu vurgulayan Ağaoğlu, bankaların ATM’ler üzerinden aldıkları belirli ücretlerin olabileceğini ancak bu masrafların her geçen gün arttığını ve işlem ücretlerinin de yükseldiğini dile getirdi.

Kendi paranızı çekerken dahi ücret talep edilmesinin hukuka aykırı olduğunu hatırlatan Ağaoğlu, bankaların müşterilerinin mevduatlarını korumak ve talep edildiği takdirde onları ödemek zorunda olduğunu söyledi.

Ne Yapılabilir?

Bankalarla iletişime geçerek yüksek ATM ücretlerine itiraz edebilirsiniz.

Bankacılık işlemlerinizi internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden yapabilirsiniz.

Daha az ATM ücreti alan bankalara geçebilirsiniz.

Tüketici Konfederasyonu gibi kuruluşlara şikayette bulunabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x