Dünyaca Ünlü Mariinsky Orkestrası Şef Valery Gergiev yönetiminde Türkiye’ye geliyor!

240 yıllık köklü tarihi ile dünyanın en önde gelen sanat kurumlarından biri olan, Mariinsky Orkestrası, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının davetlisi olarak 8-11 Ekim’de Türkiye’ye geliyor.  

Binlerce kişiden oluşan dev sanatçı kadrosu ile dünyanın en büyük opera ve bale oluşumlarından biri olan Mariinsky Theatre’ın ödüllü orkestrası, 8 Ekim’de Antalya Aspendos Antik Tiyatrosu, 10 Ekim’de CSO Ada Ankara ve 11 Ekim’de Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında İstanbul AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda konser verecek.  

 

Duayen Şef Valery Gergiev yönetiminde her şehirde farklı program ile sanatseverlerle buluşacak

Türkiye turnesi boyunca Orkestrayı, uzun yıllar boyunca dünyanın en büyük orkestraları ve opera evlerinin müzik direktörlüğünü üstlenmiş olan Mariinsky Tiyatrosu’nun Genel Müdürü ve Sanat Yönetmeni duayen şef Valery Gergiev yönetecek. Her sezon gerçekleştirdiği 200’den fazla konser ile dünyaca ünlü şefler arasında rekor kıran Valery Gergiev ile birlikte zengin opera ve bale repertuvarına geniş bir senfonik yelpaze ekleyen topluluk, Aspendos Antik Tiyatrosu konserinde müzik tarihinin en popüler başyapıtlarından oluşan özel bir repertuvar ile sahne alacak.

 

İki tarihi orkestra ilk kez Ankara’da aynı sahnede!

Royal Opera House, La Scala, Metropolitan Opera gibi dünyanın önde gelen sanat kurumları ile iş birlikleri yapan Mariinsky, Türkiye turnesinin Ankara ayağında ise,
 200. sanat yılını kutlamaya hazırlanan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile ilk kez aynı sahneyi paylaşacak. 10 Ekim’de dünyada hatırı sayılır konser salonlarından biri olan CSO Ada Ankara’da gerçekleşecek konserde, iki tarihi orkestra beraber çalarak Dmitri Shostakovich’in 75 dakikalık 7. Senfonisi  “Leningrad” ile muhteşem bir müzik şölenine imza atacak. 

 

İstanbul AKM’de Anlamlı Konser 

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında Atatürk Kültür Merkezi’nde Türk Telekom Opera Salonu’nda gerçekleşecek İstanbul konseri ise orkestranın şefi Valery Gergiev’in özel isteği üzerine 6 Şubat’ta yaşadığımız depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın anısına ithaf edilecek. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x