Hekimlerden İsrail’e protesto! İnsanlık adına “sessiz yürüyüş”

Mersin’deki Çankaya Meydanı’nda bir araya gelen doktorlar ve sivil toplum örgütleri temsilcileri İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına karşı “sessiz yürüyüş” protestosu gerçekleştirdi.

İşgalci İsrail’in, Filistin’de yıllardır devam ettirdiği sistematik işgal ve zulüm; 7 Ekim’den bu yana, soykırımdan başka hiçbir kelimeyle anlatılamayacak boyutlara ulaşmakta ve Gazze’de sivil, hasta, hekim, çocuk, kadın fark etmeksizin büyük bir katliam bütün dünyanın gözü önünde devam ediyor.

 
Mersin Üniversitesi tıp fakültesi birinci sınıf öğrencisi Melih Hilmi Tekin yaptığı açıklamada, “İnsan hakları ve uluslararası hukuk kuralları açıkça ihlal edilerek binlerce sivil, kadın ve çocuk acımasızca katledilmiştir. Ayrıca tıbbi malzemelerin temini ve sağlık hizmetlerinin sunumu da engellenerek küvözdeki bebeklerin dahi ölümüne neden olunmuştur.

 
Hekimler olarak İsrail’in saldırılarına karşı tepki göstermeye, Gazze’deki sivillerin, çocukların, kadınların, meslektaşlarımızın ve hastaların hayatlarının korunması adına hekimlik mesleğine yakışır bir duruş ortaya koymaya kararlıyız.
 
Bu hafta ‘Sessiz Yürüyüş’ümüz İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Mersin, Gaziantep, Diyarbakır, Sivas, Kayseri, Kocaeli, Kütahya, Siirt, Afyonkarahisar, Konya, Sakarya, Çorum, Balıkesir, Malatya, Rize ve Erzurum olmak üzere 20 ilde eş zamanlı olarak düzenlenmektedir.
 
Başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere dünyadaki tüm hekim, sağlık çalışanı ve vicdanlı insanları harekete geçmeye çağırıyoruz.

Ayrıca tüm meslektaşlarımızı yapılan zulme açıktan desteğini bildiren ilaç firmalarını boykot etmeye davet ediyoruz.
 
Kanıksamayacağız!
Normalleştirmeyeceğiz!
Sindirilmeyeceğiz!
 
Sabırla ve azimle, hekimler olarak zulme karşı duranlar olacağız!
 
Bu onurlu yürüyüşte yer alıp, zulme karşı durmak adına, her birinizi Sessiz Yürüyüş kervanımızda ses olmaya davet ediyoruz!
” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x