İliç savunucusu Sedat Cezayirlioğlu gözaltına alındı

Erzincan İliç’te madene karşı mücadele ile bilinen yaşam savunucusu Sedat Cezayirlioğlu sosyal medya üzerinden yayınladığı videolu mesaj sonrası gözaltına alındıç

Cezayirlioğlu paylaştığı videoda “Dünyanın en büyük 3. altın madeni. Çöpler Altın Madeni’nde dünyanın en büyük felaketi yaşanıyor. Türkiye’nin değil, dünyanın en büyük felaketi yaşandı” ifadelerini kullanmıştı.

SEDAT CEZAYİRLİOĞLU KİMDİR?

1967 yılında Erzincan’ın İliç ilçesinde hayata gözlerini açan, ilkokul ve ortaokul eğitimini yine bu ilçede tamamlayan, lise öğrenimini Erzincan’da tamamlayan Sedat Cezayirlioğlu, 30 yıl kamu hizmeti görevinde bulundu.

2016 yılında, İliç’te faaliyet gösteren dünyanın en büyük 3. altın madenine karşı hak mücadelesi başlattı. Bu mücadelede hukukun ve adaletin sesi olmak için adım attı ve birçok zorluğa göğüs gerdi.

Maruz kaldığı baskı nedeniyle TCDD’deki makinistlik görevinden emekliye ayrılmak zorunda kaldı ancak sayısız davayla karşı karşıya kalsa da İliç için mücadelesine devam etti.

Mücadelesi boyunca ulusal ve uluslararası alanda birçok kuruluşla iş birliği yaparak, sesini duyurmaya çalıştı. Bilimsel raporlar, siyasi partilerle görüşmeler, ulusal basında yapılan haberler ve Avrupa’da yer alan medya organları sayesinde mücadelesini geniş kitlelere duyurdu.

Bu zorlu süreçte maddi ve manevi ağır bedeller ödedi. Ölüm tehditleriyle karşı karşıya geldi.

Büyük siyanür felaketi sürecinde İliç ilçesinde Zafer Partisinin ilçe başkanlığını kurarak siyasi hayatına başladı ve Zafer Partisi’nden milletvekili adayı oldu. Seçimlerin ardından Zafer Partisi çevreden sorumlu Genel Başkan Başdanışmanlığı görevine getirildi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x