Kuzey Kore lideri Kim Jong-un “savaş hazırlıklarının hızlandırılması” için çağrı yaptı

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un, son zamanlarda ABD’nin tehditlerine karşı ses getiren bir hamlede bulundu. Kim Jong-Un, ABD’nin tehditlerine yanıt olarak savaş hazırlıklarını hızlandırmak için çağrı yaptı.

“SAVAŞ HAZIRLIKLARINI HIZLANDIRIN”

Kim, iktidardaki Kore İşçi Partisi’nin genel kurul toplantısının ikinci günündeki oturumda konuşma yaptı. Konuşmada, ABD öncülüğünde Kuzey Kore’ye karşı yürütülen eylemlerin “eşi benzeri görülmemiş meydan okumalar” olduğunu ve bunların Kore Yarımadası’ndaki güvenliği tehlikeye attığını belirten Kim, “savaş hazırlıklarını” daha da hızlandırmak ve arttırmak için orduya, savunma sektörlerine ve nükleer silah geliştirme programlarına çağrı yaptı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un

GÜNEY KORE’DEN KUZEY KORE’YE JET YANIT

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol ise, orduya düşmanın provokasyonlarına karşılık vermek için “emir beklememelerini” söyledi. Kuzey Kore’nin siyasi amaçları doğrultusunda her zaman provokasyonda bulunabileceğine işaret eden Yoon, “Kuzey Kore, anayasasında işgal ve nükleer kullanımını açıkça belirten tek ülkedir.” ifadesini kullandı.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol

Yoon, askerlere, düşmanın provokasyonlarına “talimat almadan” karşılık verebilecekleri mesajını ileterek, durumu sonrasında yetkililere bildirebileceklerini kaydetti.

GÜNEY KORE-KUZEY KORE SORUNU

25 Haziran 1950’de Kuzey Kore’nin Güney Kore’yi işgal etmesi üzerine başlayan Kore Savaşı, 1953’te sona ermişti. ABD ise savaşın ardından Güney Kore’ye yaklaşık 28 bin 500 asker konuşlandırmıştı.

Kaynak: Haberler.com / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x