Yiyecekler Çocukların Boyunu Uzatabilir mi?

Meyve ve sebzeler

Meyve ve sebzeler dengeli ve sağlıklı beslenmenin önemli bir bölümünü oluşturur. Çocukların yeterli A vitamini aldıklarından emin olmak için çeşitli renkli meyve ve sebzeler yemeleri gerekir. “Krause’s Food, Nutrition and Diet Therapy” kitabının yazarlarına göre, A vitamini kemiklerin ve yumuşak dokuların büyümesi ve gelişmesi için gereklidir. A vitamini açısından zengin iyi meyve ve sebzeler arasında havuç, brokoli, ıspanak, kavun ve kayısı bulunur.

Nişastalar ve Tahıllar

Tahıllar büyüyen çocuklar için kalorinin büyük bir kısmını sağlar. Çocukların, özellikle büyüme atakları yaşadıkları ergenlik döneminde, boylarının uzaması için kaloriye ihtiyaçları var. Çocuklar aşağıdakiler gibi daha fazla tam tahıl seçmelidir:

tam buğday ekmeği

esmer pirinç

tam tahıllı makarna

patlamış mısır

Besin Alımını En Üst Düzeye Çıkarmak İçin Protein Açısından Zengin Gıdalar

et

kümes hayvanları

deniz ürünleri

fındık

tohumlar

baklagiller

Bu besinler E vitamini, demir, çinko ve magnezyum sağlar,çinko, çocuklarda ve ergenlerde büyüme ve gelişme için gerekli bir besindir . Yeterli çinko almamak büyüme geriliğine neden olabilir. Çocukların boyunun uzamasına yardımcı olacak yüksek miktarda çinko içeren yiyecekler arasında şunlar bulunur:

İstiridyeler

yengeç bacakları

biftek

nohut

kaju fıstığı

Protein açısından zengin gıdalar şunları içerir:

* et

* kümes hayvanları

* deniz ürünleri

* kuruyemişler

* tohumlar

* baklagiller

Bu gıdalar E vitamini, demir, çinko ve magnezyum sağlar.

Süt Ürünleri

Süt ürünleri arasında süt, yoğurt, dondurma ve peynir bulunur. Bu gıdalar protein, kalsiyum ve D vitamini sağlar. Kalsiyum ve D vitamini çocukların boylarının uzamasında önemli bir rol oynar. Kalsiyum kemik oluşumu için gereklidir ve özellikle ergenlik dönemindeki büyüme atağı sırasında önemlidir

Düşük D vitamini düzeyleri, zayıf boy artışıyla ilişkilendirilmiştir. 2009 yılında “Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi”nde yayınlanan bir araştırma, genç kadınlarda düşük D vitamini düzeylerinin ve son boy uzunluğunun etkilerini araştırdı: Çalışma, D vitamini düzeyi düşük olan kadınların tam boy potansiyellerine ulaşamadığını gösterdi.

Süt ürünleri arasında süt, yoğurt, dondurma ve peynir bulunur.

Bu gıdalar protein, kalsiyum ve D vitamini sağlar. Kalsiyum ve D vitamini çocukların boylarının uzamasında önemli bir rol oynar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x